V pondělí 4. prosince se žáci sedmých a osmých ročníků vydali obdivovat krásy předvánoční Vídně. Vyrazili velmi brzy, a tak se jim z autobusu  naskytla nevšední podívaná: východ slunce nad zasněženou krajinou.

To hlavní je ale teprve čekalo, paní průvodkyně, znalá informací a zajímavostí, které se v učebnicích jen tak nedočtete, žáky už při příjezdu do hlavního města Rakouska upozorňovala na důležité objekty a budovy, např. originální stavby architekta Hundertwassera.

Naše seznámení s Vídní začalo v císařském paláci Schönbrunn, v němž žáci absolvovali trasu „Grand Tour“, během níž si prohlédli 40 přepychově vybavených pokojů z doby Marie Terezie. Audio guide je v českém jazyce seznámil nejen s vybavením jednotlivých pokojů a mnoha vystavenými uměleckými skvosty, ale i s osudy známých osobností, které měly vliv i na naši historii.

Po návštěvě Schönbrunnu jsme přejeli autobusem do centra města. Ačkoli zprvu svítilo slunce, zima dávala svoji nadvládu jasně najevo, a my proto ocenili, že ve Vídni je celá řada nejdůležitějších památek v pěším dosahu od sebe. Děti tak mohly vidět světoznámou vídeňskou operu, Hofburg – hradní komplex, v jehož části sídlí rakouský prezident, galerii Albertinu (pojmenovanou podle manžela nejoblíbenější dcery Marie Terezie), která dnes ukrývá práce od Rafaela, Michelangela, Leonarda, Rembrandta a Rubense, katedrálu svatého Štěpána i známou nákupní třídu Kärntner Strasse.

Všichni se ale nejvíce těšili na návštěvu adventních trhů u impozantní vídeňské radnice. Na zahřátí jsme si tady dali „kinderpunsch“ a něco dobrého k snědku a vypadalo to, že by děti mohly pokračovat ještě dál, ale jako vždy, když jsme mimo školu, čas utíkal nějak rychleji a my se museli vydat na cestu zpět.