Zdravíme všechny z probouzející se Anglie, v 7:35 jsme se vylodili v Doveru a teď už pokračujeme směrem k Londýnu, kde nás dnes čeká nabitý program. Cestu všichni zvládli perfektně.

Pondělí

To byl ale den! Dobrodružství začalo hned ve 4 hodiny ráno, když někteří celníci prověřili naše znalosti angličtiny. Všichni ale prošli bez nejmenšího problému, takže ve škole určitě dávali pozor V 6:50 jsme opustili Francii a další dvě hodiny strávili v kavárně, odpočívárně nebo na horní palubě našeho obřího trajektu. Další hodinu a půl jsme spali v autobuse, někteří z nás za celou cestu usnuli poprvé. A jak se ukázalo, nabrat energii byl skvělý nápad, protože jsme ji opravdu potřebovali! Cesta lodí po Temži, půlhodinová projížďka na obřím kole London Eye, Big Ben a budovy parlamentu, Westminsterské opatství, sídlo britského premiéra, Trafalgarské náměstí a konečně zasloužený rozchod. Ale ani potom jsme nezaháleli a navštívili ještě St. James's Park a prošli se kolem Buckinghamského paláce. Na závěr nás čekal zážitek, na který mnozí dlouho nezapomenou - cesta rušným londýnským metrem. Všechno ale děti zvládly na výbornou, a tak si zasloužily pochvalu od paní průvodkyně i od nás. Teď už jsme na cestě do rodin, děti jsou trošku nervózní a plné očekávání, ale my učitelky už teď víme, že to zvládnou skvěle!

Úterý

V dnešním programu byla návštěva dvou krásných měst spojených s anglickou historií - Windsoru a Oxfordu. Ačkoliv nás zájezdem provází mladá paní průvodkyně, která se snaží naše puberťáky sáhodlouhými výklady o historii "neobtěžovat", dnes jí nikdo neunikl. Číhala totiž všude, na každém kroku, za každým rohem, vplížila se do každé fotky. Windsor se těší oblibě královské rodiny už dlouhá staletí a po Pražském hradě je to druhý největší obývaný hrad na světě. S dětmi jsme si prohlédly jeho exteriéry a přilehlý, pečlivě upravovaný park. Potom následoval rozchod, během něhož všichni mohli prozkoumat malebné uličky a malé obchůdky. A Oxford? Ten byl ještě lepší! Ještě více památek, malebných zákoutí a historií tady byla nasáklá snad každá zeď. Většina lidí si toto místo správně spojí se zdejší slavnou univerzitou, ale věříme, že po dnešním výletě si naše děti už vždycky vybaví mnohem víc. Tu atmosféru je potřeba zažít, nicméně, pokud si prohlédnete fotky v galerii, možná ta historie dýchne i na vás.

Středa

Třetí den našeho pobytu byl opět něčím výjimečný, po celou dobu nás totiž doprovázelo moře. Obě půldenní zastávky jsme strávili v jeho blízkosti. První část dne jsme pobyli v anglickém letovisku Brighton. Autobus nám zastavil před molem Palace Pier, po kterém jsme se prošli, stejně jako po přilehlé pláži, podmořský život nám byl přiblížen v akváriu Sea Life Centre. Nechyběla samozřejmě ani prohlídka města s dominujícím Royal Pavilionem a uliček plných street art umění. Bez rozchodu na závěr by nebyla návštěva města úplná, takže i na ni došlo, a kdo k dnešnímu dni ještě nic nekoupil, dnes už svůj úlovek jistě získal. Odpoledne nás autobus převezl východním směrem k Eastbourne a my se vydali po travnatých cestičkách po útesech od Beachy Head k Seven Sisters. Cestou jsme obdivovali křídové skály vystupující z moře, majáky, různobarevné moře, rozkvetlé louky s pasoucími se ovcemi. Závěrečnou hodinku strávil každý po svém na oblázkové pláži procházením, focením, užíváním si mořského vzduchu. Nyní jsme na cestě do Londýna, kde nás čeká poslední noc s rodinou.

Pátek

Pět dní uteklo jako voda. Sraz v 7 hodin ráno u autobusu byl pro mnohé krutý, ale všichni zvládli přijít včas a na cestě do Londýna v ranní dopravní špičce byl ještě čas se trochu dospat. O dvě hodiny později jsme už obdivovali panoramata s mrakodrapy z Greenwiche a mnoho žáků bylo překvapeno, že rozhraní mezi západní a východní polokoulí je pouhá čára na zemi. Rozlehlým parkem jsme sešli k čajovému klipru (plachetnici) Cutty Sark, jejíž příběh jsme již znali z učebnice angličtiny z osmé třidy. Potom si děti zopakovaly jízdu metrem, tentokrát dokonce i s přestupem. Nejočekávanějším bodem dnešního programu bylo světoznámé muzeum voskových fugurín, kde si každý jistě našel svoji oblíbenou celebritu, s níž si pořídil nejednu fotku. Opět následoval přesun metrem do blízkosti nejslavnějšího londýnskému mostu Tower Bridge, po kterém jsme přešli k pevnosti Tower. Po krátké občerstvovací přestávce a posledním nákupu suvenýrů jsme se nadzemní dráhou dostali až k lanovce přes Temži. Vzhledem k tomu, jak často jsme metrem cestovali, si troufáme tvrdit, že by se na předem určené místo již dokázal dopravit každý náš žák - dříve či později Poslední atrakcí našeho výletu byl "let" lanovkou nad řekou Temží, ze kterého jsme díky krásnému počasí měli záviděnihodný výhled do všech světových stran. Na otázku jednoho našeho studenta: "A to už je vážně všechno?" jsme musely odvědět: "Ano, to opravdu je."

Děkujeme, že jste naši cestu sledovali, zdravíme z Německa a dnes odpoledne se na vás těšíme!

Účastníci zájezdu