Chtěli byste procestovat celý svět? Žákům prvního stupně ZŠ Hluboká se to povedlo, a to dokonce za jediný den! Deváťáci a osmáci letošní oslavu Mezinárodního dne dětí pojali trochu netradičně a rozhodli se na každém z 24 stanovišť představit mladším spolužákům jeden stát a něco, co je pro něj typické.

Samozřejmostí byla mnohá sportovní utkání, trénink portugalských fotbalistů, trefování se na bránu kanadských hokejistů, velmi netradiční krabicový fotbálek nebo souboj přesnosti amerických basketbalistů. V Mongolsku jsme nemohli zapomenout navštívit poušť Gobi, ale písek byl tak horký, že chodit celou dobu po nohou nebylo možné a děti si musely poradit jinak. V Rumunsku naneštěstí natrefily na podivné zlodějíčky, ale rychle je odhalily. Na Jamajce poměřily síly s nejlepšími běžci světa, i když k tomu měly značně ztížené podmínky. Argentinský jedovatý pavouk nakonec do svých sítí nechytil ani jedno z nich. Odvahu žáci prokázali i ve Švédsku, kde na ně z tajemné krabice mohlo vyskočit ledacos. A kde se dá nejlépe naučit chůze tučňáků? No přeci na Antarktidě přímo od nich! Zapojili jsme i mozkové závity, když jsme řešili tak trochu jinou Rubikovu kostku přímo v místě jejího vzniku – v Maďarsku. Hned vedle jsme se snažili poznat všechna možná zvířátka a jejich stopy a rychle nám šlo i složit puzzle s vlajkami mnoha zemí světa. Mumie jako živé se vytvářely v Egyptě, zatímco se další děti pokoušely vyřešit, proč je věž v italské Pise tak šikmá. Anglické deštivé počasí je pověstné, a tak ze stanoviště u Temže odcházel suchý málokdo. Než jsme se mohli najíst hůlkami ve Vietnamu, bylo potřeba ulovit jídlo na stanovištích v Zimbabwe a v Nigérii. A komu nešel lov divoké zvěře, mohl se toho spousty nového o rybaření dozvědět v Norsku a následně si to v praxi vyzkoušet ve Finsku. Nabranou energii jsme vyskákali ve společnosti klokánka Edy v Austrálii a na závěr ještě přenesli velký náklad přes Dunaj. A pak už jsme si konečně mohli užívat zasloužený odpočinek na písčité pláži. Děkujeme všem žákům prvního stupně a jejich pedagogickému doprovodu, že se do všech aktivit zapojili s takovým nadšením. Moje osobní poděkování patří žákům obou devátých tříd a 8.B, kteří organizaci Dne dětí zvládli na jedničku s hvězdičkou!