V pátek třináctého října se vydalo několik našich žáků osmých a devátých ročníků na zájezd do Polska. Po nočním přejezdu jsme v brzkých ranních hodinách dorazili do Osvětimi, největšího nacistického koncentračního tábora. Průvodkyně nás s velmi detailním výkladem celým komplexem provedla. Žáci si prohlédli mnohé ze 45 dochovaných zděných a 22 dřevěných budov, podívali se také do plynových komor. Prohlídka Osvětimi a seznámení s osudy lidí, kteří zde nalezli smrt, byl pro všechny silný emotivní zážitek.

Po návštěvě Osvětimi jsme se přesunuli do Krakowa, kde jsme se naobědvali a poté se s průvodcem vydali na Wawelské návrší. Prohlédli jsme si nejen katedrálu Waweli, ale také historické centrum Krakowa. Děti zde dostaly rozchod, aby si centrum mohly projít také samy a pořídit nějaké suvenýry.

Sobotní noc jsme strávili v hostelu přímo v Krakově. Po snídani jsme vydali do solných dolů Vělička (UNESCO). Zde jsme po schodech sestoupali až do hloubky 130 m, kde byly k vidění sály, sochy mýtických i historických postav, reliéfy a zdobené kaple – vše ze soli. Po poledni jsme se vyrazili zpět na Hlubokou.